Musím přiznat, že když se mi dostala do ruky kniha Jindřicha Marka Válka v Arktidě, vůbec jsem netušila, o čem budu číst. Nikde nás neučili o válce, která probíhala za severním polárním kruhem. Ani o tom, jak byla důležitá.

Komu patří severní pól

Severní pól se nachází pod mořskou hladinou. Co je na něm ale z geopolitického pohledu nejzajímavější, jsou nerostné suroviny, které se zde dají těžit. Arktická oblast se dá definovat různě, ale toto území obklopující nejsevernější bod naší planety, je přístupné ze západní i východní strany. Ze západu k ní má nejblíže Dánsko skrze svůj ostrov Grónsko, z východu Rusko přes Sibiř. Otázka, komu patří pól, není dodnes bezpečně vyřešena. Mezi lety 1940–1945, kdy se zde vedly boje o to, kdo bude pól ovládat, ale nešlo o nerostné suroviny, ale o něco jiného.

Kuchyně evropského počasí

Dnes už víc a víc přebírají úlohu polárních meteorologických stanic družice. A souboj o nadvládu nad vesmírem, to je jiná. V průběhu druhé světové války to byly právě meteorologické stanice v Grónsku a dále na sever, kde získávali spojenci nebo Němci důležitá data, která jim pomáhala předpovídat počasí. Výsledek vyloďovacích akcí nebo námořních operací je počasím velmi ovlivněn. Schopnost předpovědět povětrnostní podmínky tak byla pro válčící strany zásadní.

Tak trochu jiní vojáci

Rozluštit vrtochy počasí dokáží meteorologové, nikoliv vojáci. A v polárních oblastech často spíš, než s nepřítelem válčí s přírodou. Kniha Jindřicha Marka se podrobně zabývá životem za severním polárním kruhem a osudem jednotlivých výprav. Není bez zajímavosti, že německé posádky výzkumných stanic se na tvrdé polární podmínky připravovali u nás v Krkonoších.

Válka v Arktidě

Kniha Válka v Arktidě se zabývá také známými námořními bitvami, které se v okolí hranice polárního kruhu odehrály. Většinou se ale zabývá spíš tou skrytou a méně známou stránkou válečných operací. V tom je právě tak zajímavá. A víte, kdo tvořil poslední kapitulující německou vojenskou posádku? Byli to meteorologové z týmu Wilhelma Dageho, kteří se vzdali do zajetí tuleňářské norské lodi v září 1945.

Knihu Válka v Arktidě prodává nakladatelství Epocha

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
0 Comments
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře