Jindřich Beaufort – Spontin ovšem prokazatelně členem NSDAP byl. Historická paměť si dnes ale vybírá, jak se k tomuto faktu postaví.
Srovnejme si následující ukázky:
Česká Wikipedie – na stránce o Bečově nad Teplou:
- „na zámku poskytoval azyl zraněným německým důstojníkům“
- „V řadách Wehrmachtu padlo 89 mužů z Bečova, mezi nimi mimo jiné Karel Beaufort-Spontin (1918–1942), mladší syn Jindřicha Beaufort-Spontina“ Byl ro Albrecht (jak i jiná Wiki stránka správně uvádí).
Oficiální stránky obce Bečov nad Teplou se o spolupráci Jindřichově spolupráci s Němci nezmiňují vůbec a o jeho synu Albrchtovi píší jen, že „padl za války.“ Neuvádí ani na čí straně.
Státní zámek Bečov celé záležitosti věnuje strohou poznámku: „Za druhé světové války kolaborovali s nacisty, a proto museli po vydání tzv. Benešových dekretů opustit republiku.“
Co z tohoto srovnání vyplývá? Že obec Bečov a Státní zámek Bečov mají se svými bývalými majiteli vřelý vztah (jak se ostatně dozvíte na zámku z úst všech kustodů). Na rozdíl od autora textu na Wikipedie, který považuje za nutné kolaboraci tohoto rodu vyzdvihnout.
Především ukazují tyto hrátky s pamětí, že není nutné lhát nebo ohýbat fakta, abychom dostali různou verzi jednoho příběhu. Že stačí něco vynechat. Manipulace přitom nemusí být našim cílem. Do dějinného příběhu vybíráme ta fakta, která jsou pro nás jako vypravěče důležitá. A to, co je skutečně důležité, to se s časem mění. Učitel dějepisu i historik si toho musí být vědomi a vyprávět příběh proto s pokorou.