Na internetu se objevila petice žádající referendum o připojení Kaliningradu k České republice. Autoři petice argumentují tím, že město založil ve 13. století český král Přemysl Otakar II. Ačkoliv chápu jasně recesistický záměr autorů petice, kterým reagují na dění na východní Ukrajině, stejně stojí za to se nad Královcem zamyslet. Pojďme si povědět, jak to s tím Královcem vlastně bylo a jestli na něj vážně z historického pohledu máme nárok nebo nikoliv.
Kdo založil Královec?
Začneme tím, že Královec vůbec nezaložil Přemysl Otakar II. Na jeho počest založili toto město příslušníci Řádu Německých rytířů. Český král neměl vůbec žádné právo zakládat města na území cizího státu. Přestože Přemyslova chamtivost, co se nového území týká, neznala mezí, až k hranicím litevského knížectví jeho spáry nedosáhly. Kdo si tak přišel pro odpověď na otázku, zda máme na Kaliningrad nějaký nárok, může článek zavřít. Čtěte dál, pokud chcete vědět, co tam vůbec náš král dělal a proti komu vlastně bojoval.
Co dělal Přemysl Otakar II. v Prusku?
Přemysl Otakar II. si jako mnoho jiných pomazaných hlav jel do Pruska prostě zaválčit proti pohanům. Naplnil tak rytířský ideál. Správný rytíř měl kromě ochraňování sirotků a vdov také bojovat proti nevěřícím. Roku 1254 ale Palestina nikoho nelákala, šance na úspěch tam byly mizivé, navíc to bylo daleko a cesta drahá. Tak se Přemysl vydal prokázat svou oddanost křesťanské víře pobíjením nevěřících právě do historického Pruska.
Proti komu Přemysl Otakar II. bojoval v Prusku?
Pohanští Prusové, proti kterým Přemysl Otakar II. válčil, byli drsoni. Patřili k baltickým kmenům a odmítali nejen křesťanství, ale i svrchovanost jakéhokoliv vládce. Vždy s nimi byla potíž, přičemž doklady o nich máme od 9. století. V 10. století jim za oběť padl také svatý Vojtěch, když se je pokoušel obrátit na křesťanství. Všimněte si pádla, se kterým je sv. Vojtěch téměř vždy vyobrazován. Právě tím Prusové Vojtěcha umlátili. Z toho vyplývá, že sotva stačil vystoupit ze své lodi, než mu dali jasně najevo, že křesťanství fakt nechtějí.
Kde se vzali v Prusku křižáci?
Mazovský kníže Konrád I. si pozval na pomoc proti Prusům Řád německých rytířů. Jelikož nadšení pro křížové výpravy v Palestině pomalu opadalo, hledaly zde vzniklé rytířské řády nové poslání. Konrádova výzva tak přišla jako na zavolanou. Přeci jen řád vznikl v rámci boje proti pohanům, z idey svaté války. Teď mohli pomáhat křesťanskému králi v boji proti nevěřícím. Jen to podnebí zde bylo trochu chladnější. Konrád navíc svou nabídku okořenil. Území, které si na pohanech rytíři vydobydou, si budou moci nechat. Na tomto místě tak vznikl samostatný stát Řádu Německých rytířů. Polští králové si s nimi v budoucnu ještě užijí spoustu srandy. Ne však tolik jako celá Evropa v 19. století. Byl to právě pruský militarismus, který vtiskl německému císařství jeho vojenský ráz. Tak tady to začalo.
Umí v Kaliningradu “ř”?
Dobře, Královec tedy nezaložil český král. Ale právě od jeho titulu má toto město odvozeno své jméno. Königsburg – Králova hora. Tak jen na závěr. V Königsburgu se nikdy česky nemluvilo. Ono, ani v mnoha městech založených Přemyslem Otakarem II. na českém území se česky nemluvilo. Právě za jeho vlády do Čech proniká výrazně německý městský živel.
Ale to je zase jiná.
Stáhni knihu zdarma, odebírej newsletter
Mikropříběhy z dějina a odpovědi na otázky dneška v e-booku zdarma. Newsletter plný informací a novinek ze světa historie (a kdykoliv se můžete odhlásit).