hladomor na ukrajině

Hladomor na Ukrajině v letech 1932-1933 dodnes hýbe politickými vášněmi. Historici jsou si už jisti, že byl vyvolán uměle a záměrně. Proto jej nazýváme genocidou. Nicméně označení hladomoru na Ukrajině za genocidu bývá spojeno s politickou deklarací namířenou vůči Rusku či Ukrajině. Tak je zase jednou utrpení lidí zneužíváno k politickým gestům. Tak už to s pamětí bývá.

Hlavními příčinami hladomoru na Ukrajině byly:

  • politika kolektivizace zemědělství
  • plánované hospodářství
  • nerealistické kvóty na dodávky obilí
  • vývoz obilí ze země, který měl financovat industrializaci.

 

Problém vrcholil v letech 1932-1933, kdy bylo Ukrajincům nařízeno odevzdat většinu sklizní do sovětských rezerv. Nastavené kvóty byly záměrně extrémně vysoké. Obyvatelé Ukrajiny přišli o veškeré zásoby pro vlastní spotřebu, dokonce jim bylo zabaveno i osivo na příští rok. Zároveň se přísně trestaly jakékoli pokusy o odpor nebo skrytí potravin. Postupem času se ale trestaly i snahy o odchod ze země nebo stěhování rolníků do měst. Propaganda ukrajinské rolníky zobrazovala jako sobecké sabotéry, kteří sedí na svých zásobách a nechtějí se jich ve prospěch sovětského lidu vzdát.

Zprávy o krutých podmínkách v Ukrajině ven příliš nepronikaly. Polarizovaný západní svět ovšem nechtěl moc slyšet o hrůzách stalinistického režimu, když se začínal obávat režimu nacistického a zoufale hledal spojence.

Hladomor na Ukrajině měl dalekosáhlé následky a po právu mu patří v dějinách Ukrajiny významné místo. Miliony lidí přišly o život v důsledku hladu a nemocí spojených s nedostatkem potravin. Tím ale utrpení neskončilo. Na Stalinovu strategii vyhladovění obyvatel a rekvírování obilí Ukrajinců navázali od roku 1941 okupanti němečtí. Ti cíleně vyhladověli města jako Charkov či Kyjev a další stovky tisíc lidí zahynuly v důsledku dalšího uměle vyvolaného hladomoru ve 40. letech.

Německá historická paměť se ještě ani nepokusila s touto součástí své historie vypořádat, ačkoliv právě nedávné uznání hladomoru ve 30.letech za genocidu možná tuto problematiku otevře.

Víc se dozvíte o hladomoru na Ukrajině v podcastu

Zodpovíme v něm podrobně následující otázky:

  • Proč se nazývá hladomor genocidou?
  • Co ho zapříčinilo?
  • A upřímně… dovedeme si to vůbec představit?
Líbí se vám článek? Sdílejte!
0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
0 Comments
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře