6. července 1415 upálili mistra Jana Husa. Ale víte, proč vůbec všichni na tom koncilu v Kostnici byli? Kvůli Husovi se tam nesjeli. Řešili něco mnohem vážnějšího – papežské schizma. Krizi, která zasahovala duše všech křesťanů v 15. století.

Jak začalo papežské schizma

V červenci 1415 v Kostnici, svobodném říšském městě, zasedal koncil. Sjeli se sem všichni, kdo v církvi i v evropské politice něco znamenali, a zasedali tu několik let. K velké radosti majitelů místních krčem a nevěstinců. Prostitutky, kejklíři i obchodníci z celé Evropy se sem sjeli, aby na koncilu vydělali. Politici nemohli koncil opomenout, protože v sázce bylo mnoho. Málokdo v tu chvíli řešil, že v sázce by měly být především duše všech křesťanů západní církve. Protože koncil řešil vážnější věci než hloubku výstřihů místních prostitutek (alespoň před setměním).
 
Církev měla od roku 1378 dva a od roku 1409 tři papeže. A protože podle církevního učení jen jeden mohl být ten pravý, jen jeden mohl světit kněze, tak polovina (nebo dvě třetiny) křesťanstva žila v hříchu, který nešlo smýt ani svátostí oltářní, ani zpovědí, ani posledním pomazáním. Protože všechny svátosti mohl udílet jen řádně vysvěcený kněz. Vysvěcený biskupem, který měl autoritu od správného arcibiskupa, který měl autoritu od správného… papeže.
Vraťme se na začátek. Když ještě žil velký císař Karel IV., ačkoliv už se na něj chystaly schody, na kterých si brzy zlomí krček a přenechá celou lapálii s dvěma papeži svým nešťastným synům.
 
(Pozn. Václav z toho bude o poznání víc nešťastný než Zikmund.)
papežské schizma
21. září 1378 se křesťanský svět probudil do děsivé reality. Papežské schizma znamenalo, že západní církev má dvě hlavy; obě strany označily tu druhou za kacířskou a vyloučily se navzájem z církve.
0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
0 Comments
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře