Konflikt na Ukrajině a historie

Konflikt na Ukrajině se nám prezentuje jako válka o dějiny. O návrat do historie, kdy to bylo správně. Válka se zde, jako mnohdy jindy, zdůvodňuje historickým právem. Právem na nějaké území. Právem na nějaký způsob vlády. A tím se z ní stává válka paměti proti paměti.

Dějepisář ani historik tu nejsou od toho, aby vám vysvětlili tu jednu jedinou pravdu. Naším úkolem je dát vám dost informací, abyste se rozhodli sami. 

A protože vaše dějepisářka ví, že odborné literatury může být někdy i dost i příliš, tak přináším také tipy, jak se zabavit u filmů, beletrie nebo co si zahrát a co u toho pít. Nejdřív ale to poučení.

Konflikt na Ukrajině
Mapa Kyjevské Rusi. Zdroj Wikipedia Commons

A pozor – knihy týkající se Ukrajiny a Ruska mizí z pultů neuvěřitelným tempem. Tak neváhejte.

Co číst, když zuří konflikt na Urajině

Úplný základ k pochopení konfliktu na Ukrajině

Dějiny Ukrajiny

Jako první asi budete chtít sáhnout po Dějinách Ukrajiny z edice Dějiny států Nakladatelství Lidové noviny. Jediné komplexní a přitom čtivé shrnutí.

Není lepšího průvodce vznikem moderních národů ve východní Evropě. Dějinami etnických čistek a příčin dnešních konfliktů.

A každý dnes chce rozumět tomu, jak se vytvářel ukrajinský národ.

Timothy Snyder v této knize barvitě a čtivě popisuje osud východní Evropy jako bojiště druhé světové války. Jako místa přesunu národů. Jako místa etnických čistek páchaných tu jednou, tu druhou stranou. Jako místo, do kterého se krev vsakovala ve velkém. A tuto knihu seženete bez problémů v různých vydáních.

Co číst a pochopit aktéry současného konfliktu na Ukrajině

Co se děje a dělo na Donbasu? Kdo proti sobě stojí?

Válečný reportér Tomáš Forró popisuje barvitou a nepřehlednou situaci v Donbasu. V oblasti, kterou léta svírají boje. A o které teď jako by se přestalo mluvit. A přesto pochopení motivace aktérů této knihy vám dá nahlédnout skoro všechno o myšlení účastníků té “větší” války na Ukrajině.

Konflikt na Ukrajině a Alexandr Dugin

Konflikt na Ukrajině - Alexandr Dugin
Putinův dvorní filozof a ideolog. Zdroj Wikipedia Commons

Víte, kdo to je Alexandr Dugin? Politolog a filozof. Vytvořil politickou teorii, o kterou se v podstatě opírá současná ruská expanze. Tzv. euroasianismus fandí “přátelské spolupráci národů východní Evropy pod ochrannými křídly silného Ruska.”

Můžete si poslechnout podcast, který jeho filozofii vysvětluje.

Konflikt na Ukrajině - co číst - články

Jistě jste si všimli, že se k Ukrajině vyjadřuje kdekdo. Někdy to ale vůbec není na škodu. Příspěvky vám zde neuvádím proto, že bych se pod ně podepsala. Nemusí se shodovat s mým názorem. Ale jejich autoři mají k tématu co říct. Často si vzájemně odporují a to je dobře. Protože právě tak si všichni nejlépe rozšíříme obzory.

 

Konflikt na Ukrajině - co poslouchat

Hudba

Sting svou píseň natočil roku 1984. Reagoval tak na všudypřítomný strach, který provázel šílené zbrojení v konci studené války. Vládla totiž doktrína vzájemně zaručeného zničení. Tedy to, co si pod jadernou válkou představujeme také my dnes. Poslouchejte Stingovu píseň, zaměřte se na tikající hodiny v pozadí. A nechte si běhat mráz po zádech. Bez paniky, s rozumem. Protože si uvědomíte, jak stará hrozba to je. A kolik generací před námi žilo se stejným strachem a stejně žilo naplno.

Co poslouchat - podcasty a audioknihy

Podcasty Radiožurnálu

Doporučuji především pořad Host Lucie Výborné. Lucka je totiž opravdu výborná. Zve  si odborníky na různá témata z různých názorových stran. Umí klást otázky tak, abyste se něco dozvěděli. Nechává hosty hodně mluvit. 

Historie c.s.

Dění okolo současného konfliktu na Ukrajině se věnuje především tento díl publicistického pořadu Historie c.s.

Podcasty najdete také na Spotify.

Podcasty audiolibrix

Obchod s audioknihami Audiolibrix vám kromě prodeje svých knih nabídne také podcasty. Na jednom místě tak najdete dostupné podcasty k tématu své knihy, recenze, rozhovory s autory a další. A pokud na dané téma žádnou audioknihu nemají, nabídnou vám alespoň podcast samotný. 

Přikládám odkaz na podcasty s tematikou sovětského vůdce Chruščova. Jeho jméno se dnes hodně skloňuje v souvislosti s Krymem a s jadernou krizí.

Audioknihy

Nemáte čas nebo energii číst? Zkuste audioknihy.

Můžete se zaposlouchat do klasiky, která se opět stává aktuální. Nebo třeba do Timothyho Snydera a jeho zásadního díla o dějinách Ukrajiny ve 20. století.

Konflikt na Ukrajině - na co koukat

Chcete se poučit o jaderných krizích v dějinách

Čím víc víme, tím méně se bojíme. A Sandra se svým kanálem Dějepis Inak zde odvádí skvělou práci.

Černobyl

Stalinova smrt - k pobavení

Černá komedie vás rozesměje a pobaví. Filmově je skvělý. Z historického hlediska upozorňuji na přílišný stereotyp. Film je plný historických klišé a černobílého vidění. Zkombinujte ho se čtením knihy Ve Stalinově týmu. Pak bude zážitek dokonalý.

Doktor Divnoláska - Kubrickovo absurdní varování

Filmový tvůrce Stanley Kubrick je stejně geniální jako, inu, divný. A doktor Divnoláska je jeho absurdní vyjádření absurdity jaderné války.

Konflikt na Ukrajině - co hrát

Cossacs - hry z dílny ukrajinských vývojářů

Pokud fandíte strategiím typu Age of Empires, tak zkuste Cossacs. První díl vyšel roku 2001 a vrací se do doby třicetileté války. Následovaly sequely, které už takový úspěch neměly.

Studená válka - propracovaná deskovka

A pokud jste spíš na deskové hry, tak zkuste hru Studená válka. Jedná se o propracovanou strategii pro nadšence. Aktivity s nimi v hospodě nenahradíte. Ale milovníci historie budou nadšeni.

KOMPLETNÍ DĚJINY UKRAJINY DO KAPSY

Online kurzy dějiny Ukrajiny

Připravila jsem pro vás kompletní dějiny Ukrajiny jako video nebo podcast.

Líbily se vám mé tipy?

Přečtěte si můj článek o dějinách Ukrajiny

Líbí se vám článek? Sdílejte!

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
3 Comments
Nejnovější
Nejstarší Nejvíc hodnocené
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře
Krush
Krush
5 měsíců před

Dobrý den, pokud jde o novodobé dějiny Ukrajiny, vřele doporučuji knihu Jablko z oceli. Autorovy exkurzy do nejžhavější současnosti mi sice připadají dost jednostranné až aktivistické, ale to je věc názoru a subjektivního vkusu. Naopak hlavní téma knihy, jímž je vznik ukrajinského nacionalismu, jeho myšlenkové základy a ideový vývoj, organizace, vztah k ostatním proudům tehdejší politické scény, k jeho hlavním antagonistům – tedy Polsku a Rusku a mnohdy násilného vzájemného potýkání, k národnostním menšinám, atd., je zpracováno naprosto úžasně. Jde o hodně objemnou knihu, ale opravdu stojí za to.