Jak vznikal ebook – elektronické zdroje nad zlato

„A kde bereš informace? To máš doma všechny ty knížky?“ ptala se mě kamarádka, kolegyně dějepisářka. (Mimochodem, tatáž, která se mnou navštívila císařskou hrobku ve Vídni). Mezi řádky této otázky zněla pro učitele dějepisu nepředstavitelná představa. Nečerpáš na internetu? Nebo dokonce na Wikipedii?

Internet jako zdroj, co s ním?

Ne, můžete být, milí čtenáři, klidní. Články na Pochopte-dějiny.cz nevznikají jako podprůměrný copywriting. Na web se dívám tak, jak radím svým studentům. Abych získala přehled. Abych zjistila, jaké informace mají moji čtenáři k dispozici. A připravila se na obhajobu své práce. Protože čtenář občas načerpá znalosti na Wikipedii. Pak se se mnou hádá, že já to mám špatně. Internetem koluje velká spousta nepřesných informací.

Jak tedy vznikal ebook Pochopte dějiny olympiády?

Jak vznikal ebook Pochopte dějiny olympiády

Když jsem v lednu vytvářela svůj redakční plán na následující rok, do očí mě udeřila olympiáda. Nikdy předtím mě nenapadlo, že mě může zajímat také profesně. A tak začal závod s časem.

Knihy, knihy, knihy – hlavní zdroj

První cesta historika má vést za pramenem. Kroky popularizátora vědy vedou do knihovny. Tady jsem ale trochu narazila. V covidové době plné karantén, izolací a zavřených školek nebyl čas na návštěvu specializovaných institucí. V naší prosecké pobočce se v oddělení dějin sportu krčily Paměti Pierra de Coubertin vedle životopisu Gábiny Koukalové. Odnesla jsem si Coubertina, vyžádala si ze skladu profesorku Olivovou. Zaplnila batůžek spoustou dalších knih a vydala se domů.

A pak jsem si vzpomněla na své dětství. Každé Vánoce široká rodina obdarovával mého bratra literaturou o sportu a jeho dějinách. Návštěva domácí knihovny mě už zdaleka tolik nezklamala jako výlet do té veřejné.

Internetové zdroje
Zlomek nálezu v naší domácí knihovně.

„Co v tom, proboha, taháš?“ vztekal se manžel, když nakládal cestou domů tašku plnou výpravných publikací. Říkám si, že si ještě za ta léta se mnou nezvykl.

 

Elektronické zdroje

Publicistických knih jsem měla dost. V nich informace o průběhu her, o výsledcích. To mi ale nestačilo. Smyslem mého ebooku mělo být zasadit dějiny sportu do koloběhu velkých dějin. Najít průsečík světového dění a událostí na olympiádách. A to za mě sebelepší novinář udělat nemohl. Navíc mnoho knih v naší rodinné knihovně bylo vydáno před rokem 1989. Autoři se v nich o interpretaci pokoušeli, měli to cenzurou nařízeno. O tom bude jeden z příštích článků, jak to v takových případech dopadalo. Člověk jim toho nemohl moc věřit. Moje další kroky vedly do spárů internetového prohlížeče.

A teď zbystřete pozornost všichni vy, kdo někdy potřebujete z pohodlí domova získat informačně bohatý a důvěryhodný zdroj.

Knihovny a univerzity

Databáze elektronických zdrojů většinou nabízí tři druhy přístupů. Jeden vede přes univerzitní instituce, druhý přes veřejné knihovny a třetí mezi své vlastní členy. Je možné, že vaše knihovna má s databází smlouvu. Pokud ne, můžete se zaregistrovat v některé, která tuto službu nabízí.

Národní knihovna v Praze vám umožňuje provést registraci vzdáleně. Za poplatek 100Kč ročně získáte přístup do množství databází a do vlastní digitální knihovny.

Samotné databáze

Pokud nepůjdete touto cestou, můžete si předplatit členství také v jednotlivých databázích. Já využívám nejčastěji následující:

Bookport.cz

Bookport není nejlevnější. Ale zjistěte si, zda vaše knihovna, škola nebo firma už nenavázala spolupráci. Pokud hodně čtete elektronické knihy, vyplatí se vám to tak jako tak. Podívejte se do katalogu, zda se pro vaši činnost tato databáze hodí.

ProQuest

V této online knihovně si nemůžete zaplatit samostatný přístup, musíte se zaregistrovat skrze nějakou instituci. Ale opět stačí mít průkazku některé z knihoven. Například nabídku Národní knihovny můžete využít, i když nejste z Prahy. Nabídne se vám přístup k obrovskému množství především zahraniční, ale také české literatury.

Vaše knihovna

Většina knihoven už dnes nabízí velké množství elektronických knih a jiných elektronických zdrojů ke stažení zdarma a zcela legálně. Pokud je součástí vaší práce získávání informací, doporučuji najít si knihovnu, která umožňuje uživatelům přístup do co nejvíce online databází. Stát se členem a poté využít vyhledávání přímo z jejího katalogu. Je to pohodlnější než procházet jednotlivé databáze.

Pokud nechcete pouze odbornou literaturu a čtete hlavně česky, zvolte Bookport. Pro odborné texty ze všech oborů dle mého názoru postačí ProQuest.

Speciality pro dějepisáře

Nemůžu bohužel nic nad rámec řečeného doporučit lékařům, fyzikům nebo informatikům. Pro zájemce o historii mám několik tipů navíc.

Archive.org

Starší literaturu a některé prameny najdete naskenované nebo i plně digitalizované v databázi archive.org. Skrývá se zde obrovské množství textů z počátku 20. století a starších.

Perseus

Kdo čtete anglicky a milujete antiku, zavítejte do databáze latinských a řeckých textů. Jsou zde dostupné plně online v anglickém překladu i v originále. Výhodou tohoto webu je to, že zde najdete i texty, které nikdo do češtiny nepřeložil.

Historický ústav

Historický ústav AV zpřístupnil velké množství svých publikací zdarma v různých elektronických formátech.

Paměť národa

A pokud se zajímáte o soudobé dějiny, zavítejte do velké a stále se rozrůstající databáze různých zdrojů na stránkách Paměti národa. Více o projektu si přečtěte zde.

Sláva elektronickým zdrojům
Internet pro přehled, kniha a poznámky z přednášek jako zdroj a dítě jako chyták na laijky. Tak to má být.

Teď víte, kde hledat elektronické zdroje

Teď už víte, jaké zdroje jsem používala při psaní ebooku nebo při tvorbě historických článků. Ano, mám plnou knihovnu. A ano, občas protáhnu nohy a udělám si vycházku. Ale bez databází elektronických zdrojů bych sotva mohla pokrýt tak širokou škálu témat.

Navíc tyto zdroje využívám také při psaní na zakázku. Mí klienti se tak nemusí bát, že budu pouze recyklovat data, která se po českém internetu už léta toulají. Také vy ze znalosti databáze elektronických zdrojů můžete udělat svou přednost.

 

A pokud vás zajímá výsledek, můžete si můj ebook koupit a posoudit, jak se mi to povedlo.

Líbí se vám článek? Sdílejte!

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
0 Comments
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře
0
Chci vědět, co si myslíte. Opravdu. Komentujte.x
()
x