Dějiny kolem nás

Kde se setkáte s dějinami?

Dějiny kolem nás_Lipany

Máte pocit, že se vás dějepis netýká? Chyba! Dějiny jsou všude kolem nás.

Ano, proč se učit o lidech, co jsou dávno mrtví? Proč se zabývat něčím, co tu už není, činnostmi, které už nikdo takhle dávno nedělá? Myšlenkami, které si nikdo dnes už nemyslí?

Protože všechno, co vidíme kolem sebe, má svojí historii.

Kde kolem nás potkáme dějiny?

To si tak člověk jde, myslí si na svoje záležitosti. A najednou ho převálcují dějiny.

Stephen King

Dějiny jsou kolem nás. Setkáváme se s nimi v každodenním životě. Při debatě, jestli odstranit nebo nechat stát pomník, místo kterého by přeci mohlo stát parkoviště. Při rozhodování, jestli zbourat nebo opravit starý most. V názvu naší školy, ulice nebo stanice metra. V odpovědi na otázku, proč se jeden národ víc obává ruského a jiný víc německého vlivu. Hodně věcí kolem nás určují dějiny.

Dějiny kolem nás

Ale ona i obyčejná tužka má své dějiny. Káva tu nebyla vždy, víno dřív chutnalo jinak, a nakonec ani na rajčatech si Karel IV. přeci nepochutnával. Taková znalost váš život sice nijak zásadně neovlivní, ale určitě vás učiní při rozhovoru v restauračním zařízení zajímavějšími. A možná si pak těch rajčat budete i víc vážit, nebo té tužky.

Kávy a vína si určitě už teď vážíte dostatečně.

„Neznáte-li dějiny, nevíte nic. Podobáte se listu, který neví, že je součástí stromu.

Michael Crichton

Nebuďte tedy tím listem. Buďte lidskou bytostí, která na své zvídavosti založila svůj evoluční úspěch. A naučte se chápat dějiny.

Líbí se vám článek? Sdílejte!