Vánoce jsou za rohem. Dopravci pomalu přestávají stíhat. Sledujete druhou adventní svíčku a místo klidu cítíte stres. Nemáte dárky. Všichni už je mají a vy jste ještě nezačali. Nebo máte posledního výtečníka, kterému nemůžete nic vymyslet. A víte, že si musíte pospíšit, že?
Eshopů, které vám garantují doručení do Vánoc kvapem ubývá.
Ne, nevyřeším za vás všechny vaše problémy.
Ale pokud máte v okolí někoho s láskou k dějinám, tak čtěte dál.
Historické dárky začneme knihami. Mezi těmi si totiž dárek pro milovníka historie určitě vyberet.
Dějiny států, ale stručně (Itálie)
Jeremy Black patří mezi skvělé historiky. Za touto sérií vůbec stojí zvučná jména. Stručné dějiny Ruska napsal historik Mark Galeotti. Dějiny Německa zase James Hawes. A protože stručnost se zde pojí s odborností, pod stromečkem dlouho ležet nezůstanou.
Nové vydání této knihy mě moc těší. Pernštejnové, tedy páni se zubří hlavou ve znaku a s osobitou rodovou pověstí, patří k nejvýznamnějším rodům v českých zemích. A Petr Vorel sepsal jejich historii nádherně čtivě.
Jaroslav Čvančara: Anthropoid: Příběh československých vlastenců
Opět nové vydání klasiky. Výpravné fotkami nabité knihy se krásně hodí jako dárek. Především svým výtvarným zpracováním.
Malé dějiny zemí Koruny české
Třešnička na dort pro každého, kdo si chce udělat jasno a pořádek v českých dějinách. Historici a dějepisáři jim říkají “malé” dějiny zemí Koruny české. Napsal je kolektiv těch nejpovolnějších. Vychází už v desátém vydání. Tentokrát dostaly moderní a výpravný ráz. První díl začíná v pravěku a končí v 17. století. Díl druhý navazuje osvícenstvím a dovede čtenáře až do dnešní doby.
James Suzman je jihoafrický antropolog. Letos u nás vyšla jeho zajímavá kniha o dějinách jednoho fenoménu – o tom, jak trávíme svůj čas, když vyděláváme peníze.
U dějin fenoménů v celém jejich kontextu ještě zůstaneme. Také tak všední věc jako město, ve kterém žijeme, má svou historii. Mladý historik Ben Wilson ji ve své obsáhlé knize vypráví.
Určitě chcete pod stromeček nadělit něco, o čem se právě mluví. A nebojím se, že by se o Bělorusku do 24. prosince mluvit přestalo.
Dějiny nemocí budou na Vánoce možná tak aktuální, že kdoví, zda Ježíšek vůbec bude mít dovolen pod naše stromečky přístup. Pokud přeci jen dárky donese, rádi si o svátcích přečteme o časech, kdy bylo ještě hůř.
Michala Stehlíka jsem na svých stránkách nedávno představovala. 2. prosince vyšla jeho kniha o dějinách, současnosti a o dějinách v médiích. A můžete se vsadit, že ještě o Vánocích se o ní bude mluvit.
O Angele Merkelové se 24. prosince možná už mluvit nebude. Ale i toto je kus historie. Zahraniční zpravodajové České televize obvykle píšou knihy čtivé a autentické. Tak to zkuste. Třeba uděláte nějakému skalnímu fandovi německé ex-kancléřky radost.
Před dvěma lety na Vánoce už se některým mým známým Čornejův Žižka pod stromeček nedostal. Takový byl o něj zájem. Většina si ho v dotisku nadělila v následujících dvou letech k výročí svatby, k narozeninám nebo jako dárek do karantény. Kdo tak ještě neučinil, doporučuji koupit teď. Až přijde další lock-down, mohlo by se stát, že budete hodnotné čtivo o sedmi stech stranách shánět marně.
Pokud neznáte Mariana Kechlibara a jeho příspěvky k dějinám, můžete tuto chybu letos o Vánocích napravit. Doporučuji všechny díly. Autor na svých stránkách poskytuje informace přímo k dopravě a platbám o letošních Vánocích.
A každý historik ocení trochu nostalgie...
V obchodě historického webu Bejvávalo (který nabízí reprodukci starých novinových článků) najdete pro milovníka dějepisu takového materiálu, že nebudete vědět, co vybrat dřív.