Vánoce jsou za rohem. Dopravci pomalu přestávají stíhat. Sledujete druhou adventní svíčku a místo klidu cítíte stres. Nemáte dárky. Všichni už je mají a vy jste ještě nezačali. Nebo máte posledního výtečníka, kterému nemůžete nic vymyslet. A víte, že si musíte pospíšit, že? Eshopů, které vám garantují doručení do Vánoc kvapem ubývá.

 

Ne, nevyřeším za vás všechny vaše problémy. Ale pokud máte v okolí někoho s láskou k dějinám, tak čtěte dál.

Dárky pro milovníka historie

Jaký dárek pro milovníka historie?

Samozřejmě knihy. To je jasná věc. Prošla jsem letošní nabídku knihkupectví a vybrala pro vás pár skvostů.

Dějiny států, ale stručně (Itálie)

Jeremy Black patří mezi skvělé historiky. Za touto sérií vůbec stojí zvučná jména. Stručné dějiny Ruska napsal historik Mark Galeotti. Dějiny Německa zase James Hawes. A protože stručnost se zde pojí s odborností, pod stromečkem dlouho ležet nezůstanou.

Nové vydání této knihy mě moc těší. Pernštejnové, tedy páni se zubří hlavou ve znaku a s osobitou rodovou pověstí, patří k nejvýznamnějším rodům v českých zemích. A Petr Vorel sepsal jejich historii nádherně čtivě.

Jaroslav Čvančara: Anthropoid: Příběh československých vlastenců

Opět nové vydání klasiky. Výpravné fotkami nabité knihy se krásně hodí jako dárek. Především svým výtvarným zpracováním.

Malé dějiny zemí Koruny české

Třešnička na dort pro každého, kdo si chce udělat jasno a pořádek v českých dějinách. Historici a dějepisáři jim říkají “malé” dějiny zemí Koruny české. Napsal je kolektiv těch nejpovolnějších. Vychází už v desátém vydání. Tentokrát dostaly moderní a výpravný ráz. První díl začíná v pravěku a končí v 17. století. Díl druhý navazuje osvícenstvím a dovede čtenáře až do dnešní doby.

Dějiny práce

James Suzman je jihoafrický antropolog. Letos u nás vyšla jeho zajímavá kniha o dějinách jednoho fenoménu – o tom, jak trávíme svůj čas, když vyděláváme peníze.

Dějiny města: Metropolis

U dějin fenoménů v celém jejich kontextu ještě zůstaneme. Také tak všední věc jako město, ve kterém žijeme, má svou historii. Mladý historik Ben Wilson ji ve své obsáhlé knize vypráví.

Dějiny Běloruska

Určitě chcete pod stromeček nadělit něco, o čem se právě mluví. A nebojím se, že by se o Bělorusku do 24. prosince mluvit přestalo.

Španělská chřipka

 

Dějiny nemocí budou na Vánoce možná tak aktuální, že kdoví, zda Ježíšek vůbec bude mít dovolen pod naše stromečky přístup. Pokud přeci jen dárky donese, rádi si o svátcích přečteme o časech, kdy bylo ještě hůř.

Přepište dějiny

Michala Stehlíka jsem na svých stránkách nedávno představovala. 2. prosince vyšla jeho kniha o dějinách, současnosti a o dějinách v médiích. A můžete se vsadit, že ještě o Vánocích se o ní bude mluvit.

Angela Merkelová

O Angele Merkelové se 24. prosince možná už mluvit nebude. Ale i toto je kus historie. Zahraniční zpravodajové České televize obvykle píšou knihy čtivé a autentické. Tak to zkuste. Třeba uděláte nějakému skalnímu fandovi německé ex-kancléřky radost.

Jan Žižka

Před dvěma lety na Vánoce už se některým mým známým Čornejův Žižka pod stromeček nedostal. Takový byl o něj zájem. Většina si ho v dotisku nadělila v následujících dvou letech k výročí svatby, k narozeninám nebo jako dárek do karantény. Kdo tak ještě neučinil, doporučuji koupit teď. Až přijde další lock-down, mohlo by se stát, že budete hodnotné čtivo o sedmi stech stranách shánět marně.

Zapomenuté příběhy

Pokud neznáte Mariana Kechlibara a jeho příspěvky k dějinám, můžete tuto chybu letos o Vánocích napravit. Doporučuji všechny díly. Autor na svých stránkách poskytuje informace přímo k dopravě a platbám o letošních Vánocích.

A každý historik ocení trochu nostalgie...

V obchodě historického webu Bejvávalo (který nabízí reprodukci starých novinových článků) najdete pro milovníka dějepisu takového materiálu, že nebudete vědět, co vybrat dřív.

Líbí se vám článek? Sdílejte!
Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp

Líbí se vám má tvorba?
Chcete víc?
Zajímá vás, jak podpořit Pochopte dějiny?

Předplaťte si můj projekt na forendors_cz.
Já budu moct připravovat nový a lepší obsah.
Vy dostanete něco navíc.
Vybrat si můžete ze tří variant předplatného.
Předplatné můžete i darovat.

Vím, že chápete, že kvalitní obsah se zadarmo tvořit nedá. Ale chápu, že za své peníze chcete něco navíc. Omrkněte Pickey a sdílejte, je to win pro obě strany.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
0 Comments
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře