Co zažít na Královedvorsku?

Dvůr Králové a okolí jsou krásné. Nejvíce se město proslavilo rukopisem ze 13.století. Ten se dostal do učebnic právě proto, že vůbec ze 13. století nebyl.

Rukopis královedvorský naživo ve Dvoře Králové

Malá Barunka sedí v lavici a čmárá si po sešitě. Učitelka vypráví o národním obrození. Teda, ona vypráví spíš o sobě, jak je jejím zvykem. Barunka se nudí a čeká, než začne kantorka dělat zápis.

“Takže, rukopis Královedvorský,” učitelka začíná vykládat.

Barunka si podtrhne nadpis a sáhne po pastelkách, aby si ho hezky vybarvila. Dějepisářka se bude vykecávat dost dlouho, času je dost.

“… dnes už nemáme pochybnosti o tom, že rukopis byl falešný,” zakončí učitelka výklad.

“Cože?” Barunka se vynoří z oblaku nudy a projeví trochu zájem.

“Tak proč se o tom, sakra, učíme?”

Proč se naše děti o rukopisech učí?

Správná otázka, Barunko. Proč se učit o něčem, co je falešné. Inu, proč ne. Přeci jen v dějepise se učíme o lidech, kteří jsou dávno mrtví. To taky na první pohled nedává smysl. Ale stručně vám to tu objasním:

Proč byly ty rukopisné padělky důležité?

  1. Dodaly národnímu obrození energii, když ho potřebovalo. Všichni tehdy čerpali sebevědomí v dějinách. Konečně jsme překonali Němce. Kdo rukopisy ve své době obdivoval?

→ co na tom, že byly falešné. Malý padělek dodal malému národu sílu vytvořit jiná velká díla. Historické paměti to nevadí.

 

  1.  Kdo se jimi inspiroval ve své tvorbě?1.
  2. Spor o rukopisy byl ve své době největší aférou. Kdo tvrdil, že jsou falešné, stal se národním nepřítelem. Třeba:

Co Rukopis královédvorský obsahuje:

Jedná se o malou knížečku. Svazek několika pergamenů obsahuje několik básní vysoké kvality o dávné slovanské minulosti na našem území. Vzniknout měl v 12. až 13. století. Tím by dalece převyšoval jakoukoliv jinou literární tvorbu na českém území. Tak staré písemné památky vysoké umělecké hodnoty byly v evropském kontextu velmi vzácné.

rukopis královedvorský

Jsou to opravdu padělky?

Do dnešních dnů se na toto téma vedou spory.

Důkazy proti pravosti rukopisů
  1. Josef Dobrovský našel v textu slova a jazykové jevy, které by se v textu z 13. století objevit neměly.
  2. V textu jsou zmínky o stavbách, které v 13. století neexistovaly.
  3. Po umělecké stránce se autor inspiroval texty z pozdější doby.
  4. Písmo zcela neodpovídá době.
  5. Některé chemické výzkumy naznačují, že použitý pergamen sice pochází nepochybně ze 13. století, ale inkoust nikoliv. Pod vrstvou výsledného textu se navíc skrývá jiný text.

→ Chemické a fyzikální metody, které by řekly poslední slovo, máme. Ale použít je nemůžeme, protože už předchozí testy vzácnou památku nevratně poškodily. Další testování by nás o ně mohlo připravit. A na to jsou příliš důležité i jako padělky. Co teprve, kdybychom přišli na to, že jsou pravé, a zničili si je. Za to pravda asi nestojí.

Důkazy pro pravost rukopisů

Zastánci pravosti rukopisů žili v každé době a žijí i dnes. Jaké mají argumenty?

  1. Údajný padělatel Václav Hanka byl mizerný básník. Sotva by vytvořil dílo tak skvělé hodnoty.
  2. Rukopisy nepocházejí z 13. století, to už většina zastánců jejich pravosti netvrdí. Ale stále se jedná o výjimečné literární památky, protože pochází z 15. století. I tak vysoce převyšují veškerou tehdejší česky psanou tvorbu.

→ Zastánci a velká část odpůrců pravosti rukopisů tak na tomto mohou najít společnou půdu. Texty nepochází z 13. století, jak tvrdil jejich objevitel Václav Hanka. Nejsou ale prachsprostými padělky, jak tvrdil třeba Tomáš G. Masaryk.

Prohlédni si rukopisy

Když přijedete do Dvora Králové, určitě nevynechte prohlídku rukopisné kobky v kostele sv. Jana Křtitele v centru města. Přivítá vás tým nadšených profesionálů. Nás se hned zpočátku pan průvodce zeptal, co o rukopisu víme. Naše odpověď, že je falešný, ho příliš neuspokojila. V kobce se dozvíte vše o dějinách rukopisu. Poslechnete si, jak místní vyhnali tatíčka Masaryka, který je přijel poučovat, že jejich nejslavnější památka je padělek.

 

Místní jsou na svůj rukopis hrdí a příliš u nich o jeho falešnosti nevyprávějte. Na druhé straně, kdyby byl pravý, sotva by si o něm dnes vyprávěla celá země. Schválně, kolik si pamatujete ze školních lavic o těch pravých památkách.

 

Při prohlídce si navíc poslechnete o historii kostela, podíváte se do zvonice. Dvůr Králové byl věnným městem českých královen, takže uslyšíte mnohá známá jména.

 

Podíváte se na skříň, kde údajně Václav Hanka rukopis objevil. Můžete se vyfotit s jeho maketou. A koupit si domů opravdu roztomilou věrnou kopii.

Kam dál na Královedvorsku

Ratibořice a Babiččino údolí

V samotném dvoře si můžete udělat malebnou procházku. Kolem se ale nachází opravdové skvosty. Prohlédnout si můžete Ratibořice. Zde sídlila Vilemína Zaháňská. Paní, kterou všichni známe jako kněžnu z Babičky. Ale ve své době patřila k ženám, které tvořily evropskou politiku. Od zámku se podél řeky Úpy můžete projít Babiččiným údolím. Podívat se na Staré Bělidlo a diskutovat, za jakého vodního stavu se dá bezpečně sjet Viktorčin splav (nápověda: nezkoušejte to za žádného vodního stavu).

ratibořice a babiččino údolí

Kuks a Braunův betlém

Druhý den si můžete udělat výlet na Kuks, kde se dozvíte něco o jedné z nejzajímavějších osobností českého baroka – o Františku Antonínu Šporkovi. Založil domov důchodců v době, kdy to téměř nikdo nedělal. Aby dokázal, že na to má. Soudil se se všemi sousedy, s církví, státem, jezuity i se svým právníkem. Zaměstnal nejlepšího sochaře své doby a ten pro něj vytvořil veledíla, za kterými dnes jezdí celá Evropa. A abyste si sochy a reliéfy geniálně zasazené do lesní krajiny mohli prohlédnout i v parném létě, platil si v lese poustevníka, který návštěvníkům podával občerstvení.

Jaroměř a pevnost Josefov

Královedvorsko nabízí program dokonce na další den. V blízkém okolí se nachází historické městečko Jaroměř s pevností Josefov. Hodinová prohlídka podzemních prostor pevnosti nabízí mnohé zážitky. Budete se procházet se stylovou lucerničkou, kterou vám v jedné chvíli průvodkyně zhasne a projdete se 300m v úplné tmě. Zažijete si, jak se vojáci v pevnosti cítili. Poslechnete si zvuky, jaké pod zemí slýchali. Potěžkáte si náklady, které nosili. A poučíte se o válečnictví v 18. století.

Královedvorsko ubytování

Když přijedete do Dvora Králové, nemůžu než doporučit Arthostel přímo na náměstí. Samotné ubytování se tak stane zážitkem. Nepotkáte totiž živou bytost. Uděláte si online check-in, dostanete kód a pokud ho nezapomenete, nemusíte se ve skupince starat o to, kdo má klíče. Ubytování je navíc prostorné, čisté, krásné a levné.

Královedvorsko - kam na jídlo a kávičku

Na závěr doporučuji případným návštěvníkům podniky, které nás opravdu zaujaly:

Dvůr Králové, kam na jídlo a kávu

kam ve dvoře králové
Tuhle luxusní karamelovou vafli dostanete v kavárně Moje druhá k snídani.
kuks
Takhle luxusní pavlovu dostanete v restauraci Baroque v Kuksu.
0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
0 Comments
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře