124

Antika kolem nás

Antika je fakt všude kolem nás.

Tak schválně. Víte kde a hlavně proč?

1 / 8

Všichni víme, že překročením Rubikonu děláme krok, po kterém už není cesta zpět. Kostky jsou vrženy, abychom užili další rčení, které nám přešlo do krve. Obě promluvy se pojí ke Gaiu Juliu Caesarovi, který Rubikon překročil 49 př. n. l. při pochodu na Řím. Víte ale proč právě tato říčka nese tak zásadní význam?

Question Image

2 / 8

Náš kalendář se nazývá gregoriánský a pochází z 16. století. Vznikl ovšem pouhou reformou kalendáře juliánského. Kdo tedy náš kalendář vytvořil?

3 / 8

Čeština jako jeden z mála světových jazyků názvy měsíců počeštila. V mnoha jazycích včetně slovenštiny, ale stále zní v názvech měsíců jména římských božstev. První měsíc (leden) nese jméno boha Jana. Proč? Čeho byl patronem bůh Janus?

4 / 8

Dnes píšeme latinkou. Tedy písmem, kterým psali Římané své latinské texty. České psací písmo se nazývá psaná latinka. Proč?

5 / 8

Dnes je cenzor někdo, kdo provádí cenzuru. Tedy určuje, co je a co není přípustné. Jaká ale byla hlavní funkce cenzora ve starém Římě?

6 / 8

Románské jazyky jsou v podstatě zkomolená latina, kterou si místní národy přisvojily a ponechaly i po odchodu římských legií. Označ všechny románské jazyky:

7 / 8

Fašismus

Fašismus jako forma vlády vznikl v Itálii. Svůj název odvozuje od fasces. Co to bylo a k čemu se to užívalo?

8 / 8

Že senát byl hlavním úřadem v Římě, to asi víte. Ale od jakého slova odvozuje svůj název?

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírej
Oznámení od
guest
0 Comments
Zpětná vazba v textu
Zobraz všechny komentáře